U grčkom jeziku imamo 8 vremena.
Vremena delimo na sadašnje (παροντικοί), prošlo (παρελθοντικοί) i buduće (μελλοντικοί)
Sadašnja vremena :
-Η γη γυρίζει γύρο από τον ήλιο(I gi girizi giro apo ton iljo). - Zemlja se okreće oko sunca. - (dešava se svaki dan)
Vremena delimo na sadašnje (παροντικοί), prošlo (παρελθοντικοί) i buduće (μελλοντικοί)
Sadašnja vremena :
- Sadašnje vreme - Ενεστώτας (Enestotas) - označava radnju koja se dešava sada, dok pričamo ili se dešava svaki dan.
-Ο Γιάννης βλέπει τηλεόραση(O Gianis vlepi tileorasi). - Janis gleda televizor - (dešava se sada)
-Η Άννα ετιμάζεται για το σχολείο(I Ana etimazate ja to sholio). - Ana se sprema za školu. - (dešava se sada)
-Πάντα πλένω τα χέρια μου πριν το φαγητό(Panda pleno ta herja mu prin to fagito). - Uvek perem ruke pre jela. - (dešava se svaki dan)
- Prezentski perfekat - Παρακείμενος (Parakimenos) - Gradi se od pomoćnog glagola έχω - imati i aoristne osnove. - označava radnju koja se dogodila u prošlosti ali se posledice toga još uvek osećaju ili smo stekli neko iskustvo u prošlosti.
-Έχω μαγειρέψει κρέας με μακαρόνια( Eho magirepsi kreas me makaronja). -Spremila sam meso sa špagetama. -( znači kuvanje je završeno ali ima jelo za ručak).
-Έχω φάει παγωτό με γεύση μπανάνα(Eho fai pagoto me gevsi banana). - Jela sam sladoled sa ukusom banane. (stečeno iskustvo).
Prezentski perfekat ne korsitimo jedino onda kada znamo tačno vreme dešavanja. Na primer : Χθες πήγαμε σινεμά(Htes pigame sinema) - Juče smo bili u bioskop a nikako Χθες έχουμε πάει - zato što znamo da se radnja desila juče i da ta radnja više ne traje.
- Trajno prošlo vreme - Παρατατικός (Paratatikos) - označava radnju koja se u prošlosti dešavala više puta ili je nastavljala da se ponavlja.
-Χθες έπαιζα στην αυλή όλη την ήμερα(Htes epeza stin avli oli tin imera). - Juče sam se igrala u dvorištu celi dan.
-Πέρυσι πήγαινε στη Θεσσαλονίκη κάθε μήνα(Perisi pigene stin Thesaloniki kathe mina). - Prošle godine je išao u Solun svakog meseca.
Trajno prošlo vreme koristimo uz prilog koji pokazuje trajanje i ponavljanje kao što su:
- κάθε μέρα/μήνα/χρόνο - όλο το πρωί/το βράδυ/το χρόνο - συνέχεια/πάντα/συχνά/τακτικά
- svaki dan/mesec, svake godine - celo jutro/veče/vreme - svaki čas/uvek/često/redovno
Na primer:
- Aorist - Αόριστος (Aoristos) - označava radnju koja je završena u prošlosti. Gradi se tako što se na kraju gladol doda -α (αγοράζω-αγόρασα) ili u nekim slučajevima -ε ispred glagola (γράφο / έγραψα).
Na primer:
- Χθες το βράδυ είδα μια ωραία ταινία στην τηλεόραση(Htes to vradi ida mia orea tenia stin tileorasi). - Juče uveče sam gledala dobar film na televiziji.
- Χάθικε ο σκύλος μας(Hathike o skilos mas). - Izbubio se naš pas.
- Pluskvamperfekat (davno prošlo vreme) - Υπερσυντέλικος (Ipersintelikos) - označava radnju koja je završena u prošlosti pre nego što se neka druga radnja takođe desila u prošlosti. Α koristi se i kada se opisuje nešto što se desilo u davnoj prošlosti
- Η Μαρία είχε φύγει, πριν έρθει ο Γιώργος(I Maria ixe figi, prin erthi o Giorgos). - Marija je otišla,pre nego što je došao Jorgos.
- Όταν έφτασε η βοήθεια, το πλοίο είχε βυθιστεί(Otan eftase i voithia, to plio ixe vithisti) . - Kada je pomoć stigla, brod je već potonuo.
- Είχα βρει κάποτε στο δρόμο ένα πορτοφόλι( Iha vri kapote sto dromo ena portofoli). - Jednom sam našla novčanik na ulici.(davna prošlost)
- Trajni futur - Εξακολουθητικός μέλλοντας (Eksakoluthikos melondas) - označava radnju koja će se događati u budućnosti i koja će trajati. Gradi se od oblika -θα za sva lica i glagola u sadašnjem vremenu a koristimo ga i uz prilog koji pokazuje trajanje i ponavljanje kao što su:- κάθε μέρα/μήνα/χρόνο - όλο το πρωί/το βράδυ/το χρόνο - συνέχεια/πάντα/συχνά/τακτικά
- Ο Γιώργος θα διαβάζει όλη τη νύχτα(O Giorgos tha diavazi oli ti nihta). - Jorgos će čitati celu noć.
- Όλο το απόγευμα θα γράφω(Olo to apojevma tha grafo). - Celo poslepodne ću pisati.
- Trenutni futur - Στιγμιαίος/Συνοπτικός μέλλοντας (Stigmieos/Sinoptikos melondas)- označava radnju koja će se odigrati u budućnosti bez ponavljanja ili trajanja. Gradi se od oblika -θα za sva lica i aoristne osnove.
- Αύριο θα καθάρισω το δωμάτό μου(Avrio tha kathariso to domatio mou). - Sutra ću očistiti moju sobu.
- Αύριο θα ξυπνήσω πολύ πρωί(Avrio tha ksipniso poli proi). - Sutra ću se probuditi rano ujutru.
- Futur perfekat - Συντελεσμένος μέλλοντας (Sindelismenos melondas)- označava radnju koja će biti završena u budućnosti pošto se prethodno nešto drugo desi. Gradi se od oblika -θα, pomoćnog glagola -έχω i aoristne osnove.
- Όταν βραδιάσει, θα έχω τελειώσει τις δουλιές μου(Otan vradiasi, tha eho teljosi tis duljes mou). - Kada se smrkne, ja ću imati završene svoje poslove.
- Στις πέντε το πρωί θα έχω φύγει(Stis pende to proi tha exo figi). - U pet ujutru ja ću već otići.
Copyright©2012 Naucite Grcki by Jekita.
I don't own any of the photos above!
Copyright©2012 Naucite Grcki by Jekita.
I don't own any of the photos above!
Ovo je lekcija koja mi definitivno zadaje glavobolju! Nije do Vas, do glagolskih vremena je (bas tesko kapiram sta je sta).
ОдговориИзбришиVeliko hvala sto nam pomazete da ispunimo zelju, i naucimo ovaj divan jezik. Veliki pozdrav :) Sanela
Svaka čast, baš detaljno objašnjeno! :)
ОдговориИзбришиMene zanima da li neko moze da mi objasni imperfekat? :)
ОдговориИзбришиImperfekat ili paratatikos koristimo da prikažemo trajanje ili ponavljanje u prošlosti.Za glagole prve konjugacije na prezentsku osnovu dodajemo nastavke a,es,e,ame,ate,av npr μαγειρεύω -μαγείρευα,μαγειρευεςμαγείρευε,μαγειρεύαμε,μαγειρεύατε, μαγείρευε.Za drugu konjugaciju B1 npr περνάω biče περνούσα ,περνούσες,περνούσε,περνούσαμε,περνούσαμε,περνούσαν.za B2 npr ζω bice ζούσα,ζούσες,ζούσε,ζουσαμε,ζούσατε,ζουσαν.Za nepravilne glagole npr τρώω bice έτρωγα λέω έλεγα itd.
ИзбришиImperfekat je, kao što je gore jako lepo objašnjeno, vreme koje je počelo u prošlosti, trajalo je u prošlosti, i završilo se.
ИзбришиU srpskom smo nekada imali ovo vreme, ali je prosto postalo arhaično i ispalo je iz upotrebe.
Na primer, možemo reći "Pekli su hleb sat vremena, ali nije bio pečen", i to bi bio perfekat.
Ali, imperfekat bi bio "Pecijahu hleb sat vremena, ali nije bio pečen".
Perfektno u svom bukvalnom značenju znači svršeno, završeno (odatle i reč savršeno za perfektno). Dakle konačno završena radnja.
IM u imperfekat je negacija, dakle NEsvršeno, NEzavršena radnja.
Zamislite to ovako, grčki kao i srpski ima svršeni i nesvršeni oblik:
gledam - radnja sadašnja trajna
pogledam, ugledam - radnja je sadašnja ali svršena, ne traje, pa kao i u grčkom, ovaj oblik je zavisan, nešto mu prosto fali kad stoji sam
jedem - sadašnja trajna radnja, dakle neko vreme jedem
pojedem - znači da je radnja gotova, svršena, iako je ovo i dalje sadašnje vreme
čitam - sadašnje trajno, nesvršeno
pročitam - svršeno, ali sadašnje
Isto tako, ako se sećate kad ste u ćkoli učili aorist, nazvan je "pređašnje (prošlo) SVRŠENO vreme.
On se uglavnom pravi samo od svršenih oblika glagola. Dakle on bi označavao radnju koja je trenutno završena u prošlosti:
pogledah, pročitah, pojedoh
Ovo bi vam bio recimo u grčkom aoristos, ili parakeimenos (nemamo mi ovaj oblik u srpskom).
To bi vam bio present perfect u engleskom, ili past simple zavisno od konteksta.
Ako biste iste ove glagole stavili u oblik koji zvuči kao aorist (sa ovim -ah, -aše, -ahu nastavcima) napravićete imperfekat odnosno prošlo nesvršeno (trajno vreme):
Gledah ovu sliku celi dan ali ne shvatih zašto je lepa dok ne ugledah kako je naslikan cvet. (gledao sam i onda sam shvatio kad sam ugledao)
Jedoh nešto ceo dan, ali na kraju ne pojedoh kolač. (jeo sam ceo dan, ali nisam pojeo kolač)
Nadam se da je pomoglo. :)
Pardon, samo jedna ispravka u mom prethodnom komentaru:
Избриши"Ako biste iste ove glagole stavili u oblik koji zvuči kao aorist (sa ovim -ah, -aše, -ahu nastavcima) napravićete imperfekat odnosno prošlo nesvršeno (trajno vreme):"
Hteo sam da napišem "Ako biste NESVRŠENE OBLIKE ISTIH OVIH GLAGOLA stavili u oblik koji zvuči kao aorist..."
i mene zanima imperfekat i konjuktiv? hvala unapred
ОдговориИзбришиSVAKA VAM CAST! I MNOGO HVALA ZA OVO! VELIKI TRUD I VELIKA POMOC NA OCUVANJU OVOG DIVNOG I DREVNOG JEZIKA. VELIKA HVALA. UVIJEK CE OVO NEKOME TREBATI. GRCKI JE ZAUVEK!
ОдговориИзбришиA da li možete da postavite lekciju o konjuktivima? Treba mi konjuktiv prezenta i konjuktiv aorista i razlika izmedju njih,skroz sam zbunjena i ne razumem kad se šta koristi.😫
ОдговориИзбриши